Pardus 17 | Yerli işletim sistemi Pardus


Pardus 17 | Yerli işletim sistemi Pardus

Pardus 17 | Yerli işletim sistemi Pardus

Pardus 17 | Yerli işletim sistemi Pardus

PARDUS 17.0 ÇIKTI!

Pardus işletim sisteminin en günceli olan Pardus 17.0 sürümü yayınlandı. Yeni sürüm ile birlikte birçok yeni özellik gelmekte ve bu sürüm birtakım geliştirmeler de içermekte. Detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

 Pardus 17.0 ISO Kurulum İmajı

 Pardus 17.0 Sunucu ISO Kurulum İmajı

 Pardus 17.0 Sürüm Notları

 Pardus 17.0 Kurulum Kılavuzu

HAKKINDA

PARDUS, Debian GNU/Linux [1] temelli açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kolay kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan açık kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP), ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Sistemi bunların başlıcalarıdır.

Pardus, bir Linux dağıtımı olmanın yanı sıra, kamuda açık kaynak ve özgür yazılımların yaygınlaştırılması, ülkemizdeki açık kaynak / özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi çabaları ile birlikte bir projeden daha çok bir program haline gelmiştir. Pardus şemsiyesi altında özgün projeler şeffaf bir şekilde geliştirilerek özgür yazılım dünyası ile paylaşılmaktadır.

Pardus 17.0 yenilikleri

Linux çekirdeği kullanan Pardus, Linux 4.9‘dan yararlanıyor. Pardus 17’de masaüstü ortamı olaraksa XFCE 4.12 kullanıldı. Böylece çok daha hafif ve dengeli bir sistem elde edildi.

Pardus 17 ile hedeflenen bir diğer şeyse elbette performansınyükseltilmesi. Görsel açıdan yapılan geliştirmelerin yanında bu görsellik sistem kaynaklarını çok fazla harcamayarak performansa katkıda bulunuyor.

Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelen Pardus işletim sisteminde donanımlarınız sorunsuz ve yüksek performanslı çalışırken Firefox , LibreOfficeThunderbirdVLC Media Player gibi yazılımların en güncel ve kararlı sürümlerini kullanabileceksiniz. Bu yazılımların yanı sıra tlp gibi yazılımların Pardus’a entegrasyonu sayesinde dizüstü bilgisayarlarda güç yönetiminin pil ömrü üzerindeki etkisini görebileceksiniz.

Pardus 17.0 sistem gereksimleri

CPU (x64): En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+
RAM: En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+
Gerekli Disk alanı: En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+
GPU: En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir